Web Tasarımda Domain adresinin etkisi

Bir web sitesi yapacağınız zaman iki şeye ihtiyacınız vardır: 1- Sitenizi host edeceğiniz bir yer ve 2- siteniz için bir alan adı. Bu iki şey sizin sanal mülkünüz ve adresinizdir. İnsanlar sizi internette bulmak için bu adrese gelir. Bunların her ikisi de elde etmesi gayet kolay şeylerdir, fakat bunları SEÇMEK bambaşka bir konudur.

İş alan adını seçmeye gelince karşınıza sonsuz seçenek çıkar. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzbinlerce ad olduğu gibi, dijital ev adresinizin olası uzantıları da gün geçtikçe artmakta. Fakat bu alan adlarından birini satın almanın kolay olması bu seçimi yapmanın kolay olduğu anlamına gelmiyor. Hatta alan adınız web sitenizle ilgili yapacağınız en önemli seçimlerden biri, çünkü kötü bir alan adı almak bazı durumlarda yanlış posta kodlu mükemmel bir ev almak gibi kötü bir yatırım halini alabilir.

Diğer yandan, bu konu hakkında çok da endişelenmemek gerekir. İyi bir alan adı seçmek çok önemli bir konu olmakla birlikte, o kadar da zor bir şey değildir. Bunun için biraz zaman ayırmak ve kafa yormak yeterlidir. Gidip karşınıza çıkan ilk alan adını almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususları aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz.

Büyük Soru: Anahtar Kelimeye Dayalı Alan Adı Mı Tercih Etmeliyiz?

Sitenizin arama motoru optimizasyonu hakkında bilgi araştırırken alan adı hakkında genellikle iki tür düşünceyle karşılaşırsınız. Kimileri anahtar kelimeye dayalı URL’lerin önemli olduğunu söylerken, kimileri bunun hiç önemli olmadığını iddia eder. Peki hangisi doğrudur?

Şu an yıl 2010 olsaydı ve Google Penguin diye bir şey olmasaydı, anahtar kelimeye dayalı bir alan adı seçmek zorunda kalabilirdiniz, çünkü böylesi sizin için daha iyi olurdu. Fakat artık Google SEO’yu değiştirdiği ve algoritma güncellemelerini iyice rafine bir hale getirdiği için artık bu bir zorunluluk olmaktan çıkıyor.

Çoğu kişinin bildiği üzere, Google artık hak etmediği halde birtakım hilelerle üst sıralara çıkmaya çalışan sitelerin SEO taktiklerine prim vermiyor. Bu elbette anahtar kelimeye dayalı domainlerin Google tarafından cezalandırılacağı anlamına gelmiyor ama bu tip URL’ler artık eskisi kadar bir SEO değeri de kazandırmıyor. Peki o halde alan adınızda anahtar kelime kullanımından kaçınmanız mı gerekiyor? Hayır. Alan adınızdaki anahtar kelimeler hala iyi bir şey olabilir çünkü potansiyel takipçilerinize sitenizin içeriği hakkında fikir verebilir. Örneğin, siteniz glütensiz bir yaşam tarzıyla ilgili olacaksa, GlutensizHayat.com ziyaretçilerinize sitenizin içeriğiyle ilgili çok şey söylediğinden sizin için iyi bir tercih olur ama bu ismi seçmiş olduğunuz için SEO bakımından pek de bir kazanç sağlamazsınız.

Ostim Web Tasarım - Ankara Web Tasarım - Google Reklam Danısmanı